עץ אתר – מי מגדל אתרי אינטרנט?

על ידי | בניית אתרים, מיתוג, נוכחות אינטרנטית, עיצוב אתרים

רשת האינטרנט היא שטח ציבורי.
כל אחד יכול לעשות בו שימוש לצרכים מסחריים.
להקים לעצמו אתר ולהציע את מרכולתו.

בדומה להקמה של כל מבנה, ובמיוחד מבנה מסחרי, נדרשות כמה פעולות מוקדמות של תכנון ועיצוב, שמטרתן ליצור מבנה שבו המבקרים, שמגיעים לבחון את האופציה לקנות, 'ירגישו בבית', יסתובבו במרחב בנוחות, ויקבלו שרות מסביר פנים שיאפשר להם להרגיש שהם בידיים טובות.

מבנה מסחרי 'חכם', יודע לגרום להם להרגיש שהם הגיעו למקום הנכון, קל להם לקבל החלטות צרכניות ולהוציא את הארנק.

הוא צבוע בגוונים שמעלים תחושות רגשיות שמעוררות ואפילו מעצימות את ה'תיאבון', היא יודע לכוון את התנועה במסלול שמוביל לקופה, כשבדרך, מוצגות הצעות מפתות, באמצעות שילוט והכוונה שמציגים את הסחורה באופן מובלט ומאורגן שתופס את העין, הוא מחולק לאגפים ממוינים כדי לסייע להתמצא והוא יודע מה להציב איפה, באיזה מרחק נכון למקם את הדברים, כך שיהיה נח לשהות בו ולהתרשם, להתלבט ולבחון אפשרויות.

איך מקימים מבנה מסחרי?

שלב ראשון – האדריכל – עיצוב
הוא מקבל מהלקוח רשימת דרישות, מאפיין צרכים, וניגש לעבודה כשהוא כבר יודע מה המטרות.
האדריכל אחראי על עיצוב המרחב. הוא מתייחס גם לפנים המבנה וגם לנראות שלו מבחוץ.
הוא שואף להשיג בולטות בסביבה העסקית ומוצא את הדרכים היצירתיות להכריז על נוכחות ממותגת, עוד לפני הכניסה למבנה.
הוא חושב במושגים של עץ – מהזרע (קונספט), שורשים (שער הכניסה), דרך הגזע (המבואה) והענפים (האגפים השונים), עד לפירות (המוצרים) ולדרך היעילה ביותר לאסוף אותם (מסלול הניווט).
התפקיד שלו הוא ליצור אווירה כוללת. לוודא שהשלם גדול מסך חלקיו, כשכל הפרטים, מהקטן ועד הגדול, שומרים על ציביון אחיד שמזוהה עם המותג, בהתחשב בעובדה שלא כמו במבנה פיזי, אין אנשי שרות והיד המכוונת הנותנת שרות היא 'יד נעלמה'.
בשלב זה הוא מעצב קונספט ויזואלי שממנו ניגזרים המרכיבים הגרפיים שמייצגים את ערכי המותג וקונספט מבני שממנו ניגזרים המיונים והארגונים השונים.
להבדיל ממבנה מסחרי פיזי, המבנה של אתר האינטרנט הוא רב מימדי ומרושת.

אפשר לדמיין את מסלול הניווט באתר האינטרנט כמו דילוג אווירי מעל אגפים שונים, ולכן האתגר הוא לאפשר לגולש להגיע מכל נקודה במסלול לכל נקודה, כך שהוא בוחר לעצמו את מסלול הניווט.
איך בכל זאת מכוונים אותו? שוב באמצעות אמצעים גרפיים שמושכים את עינו כשהם בולטים ומפתים.
כשמכירים גם את הרגלי הצריכה של קהל המטרה, את הרגלי הגלישה ברשת ואת התהליך הרגשי-פסיכולוגי של קבלת החלטות צרכניות מעצבים את המבנה והאמצעים הגרפיים בהתאמה למסלול שרוצים שהגולש יעבור בו עד ל"קופה".

שלב שני – מהנדס – תכנון
המהנדס אחראי על תכנון הקונסטרוקציה ובחירת חומרי הגלם מהם היא והמעטפת בנויים.
גם במבנה פיזי וגם באתר אינטרנט, המהנדס אמור להיות בקיא בחומרי הגלם השונים ולהכיר את השימוש שניתן לעשות בהם, כך שהוא יודע לבחור את הרכיבים היעילים ביותר ואת שיטת הבניה המתאימה ביותר, כשהוא לוקח בחשבון גם שיקולים של חסכון בעלויות וגם שיקולים שקשורים ליכולת שלהם לעמוד בקריטוריונים של שימוש יעיל.

אם במבנה פיזי הוא הוא מקבל מהאדריכל את מפת המבנה – תוכנית משורטטת שממחישה את חלקי המבנה ואת המערכות השונות המורכבות בו כמו מים וחשמל, במקרה של אתר האינטרנטי הוא מקבל מפה בצורת בצורת עץ אתר שמציג סכמה היררכית של המבנה הרב מימדי של האתר כשהוא מחולק לקטגוריות שונות, שבאות לביטוי בתפריטים, שחלקם מלווים את כל הדפים באתר וחלקם הם פנימיים, וניתן להגיע אליהם רק מדפים ספציפיים, בהתאם לעניין שמגלה הגולש.
הוא מאתר בין אינסוף התבניות המוכנות תבנית שעונה על מירב הצרכים ותוספים שמאפשרים לעשות לה את את ההתאמות והתוספות הנידרשות. הוא מוודא שהן יודעות לחיות יחד בשלום ושכל מה שנדרש באיפיון הצרכים אכן קבל מענה.

שלב שלישי – הקבלן – בניה
הקבלן אחראי על הביצוע בפועל.
הוא זה שמוציא לפועל את התוכנית שהתגבשה.
במבנה פיזי הקבלן מפעיל ספקים שכל אחד מהם מתמחה בתחום אחר. הוא מנהל את פרוייקט הבניה ומתאם בין הדרישות בשלבים השונים של התהליך כדי שהפרוייקט יצמח בקצב נכון, נידבך על גבי נידבך.

בבנייה של אתר באינטרנט הוא יוצר תשתיות טכנולוגיות ברשת, מתקין את האתר על גבי השרת ומוצא לו אכסון, הוא מרכיב את התבנית, מטמיע בה את מאפייני העיצוב הגרפי ומתקין עליה את התוספים והתוספות הנדרשים ויוצר את ההתאמות הרספונסיביות למסכים השונים בכדי שעץ האתר לא יאבד את המבנה במעבר ביניהם.

שלב רביעי – איש האחזקה – תחזוקה שוטפת
איש האחזקה אחראי על תקינות המבנה ושמישות המערכות השונות שקיימות בו. הוא מבקר במבנה לעיתים תכופות, מאתר סכנות ותקלות, מטפל בהן ושומר על מראה ראוי באופן יומיומי. הוא דואג שהמבנה יעמוד בסטנדרטים של חוקים, תקנות, ואופנות מישתנות.

תחזוקה של אתר האינטרנט דומה לתחזוקה של מבנה פיזי.
איש האחזקה מפקח על מצב האתר, מטפל בליקויים ומעדכן אותו בהתאם להתפתחויות טכנולוגיות, לדרישות ותקנות שבמסגרת החוק, ולרענון הניראות.
אתר האינטרנט של העסק, בסופו של דבר נועד להגדיל את הרווחים.
הוא עוד אמצעי למשוך אנשים ולגרום להם, בתהליך מושכל, להפוך ללקוחות.

כדי שהאתר לא יהיה עוד עץ שצומח פרא או נובל לאיטו במרחב האינטרנטי, חשוב שמעבר לאפשרות המפתה להפוך את האתר לקטלוג מוצרים שנראה יפה ומפתה, תושקע בו מחשבה מקצועית שלוקחת בחשבון התנהגות טיפוסית של בני אדם בגלישה באינטרנט, בקבלת החלטות על קניה של קהל היעד של המבקרים באתר ואת המטרות של העסק.

פוסטים אחרונים

כל העולם בקצה האצבע המורה – רספונסיביות והתאמה לכל סוגי המסכים

בשנים האחרונות מילה חדשה תפסה את הכותרות בשיח על אתרי אינטרנט – רספונסיביות.
וכן. מדובר ב'מהפיכת הרספונסיבית'.
מדובר באופן בו משפיע קצב החיים שלנו על האופן בו מעוצבים המכשירים.
בעידן המודרני הכל חייב להיות רספונסיבי.
מותאם, נגיש, מהיר ועצבני.

תמונות שוות אלף מילים (ולפעמים הרבה יותר מאלף שקלים) – תמונה באתר האינטרנט שלך

תמונות באתר האינטרנט שלך זה must. תמונות טובות באתר הן גם תמונות טובות לאתר. נקודה. תמונה באתר האינטרנט היא אמנם תוכן ויזואלי, אך יחד עם זאת היא תוכן אינטרנטי לכל דבר.

תבניות וורדפרס לאתר האינטרנט – לגו או פאזל?

אחת השאלות הנפוצות שמטרידות כמעט כל מי שמעוניין לבנות אתר חדש או לרענן את הניראות שלו ברשת היא התבנית – כן או לא צריך? מה צריך ואיך בוחרים? וזה מבלבל. אז בואו נעשה קצת סדר.

לעצב את הניראות של אתר האינטרנט – בראנד או טראנד?

האתגר של עיצוב אתר האינטרנט הוא לדאוג למיזוג ההרמוני בין הציביון של רוח התקופה לבין הציביון המהותי של המותג, להשיג ניראות שמשקפת במדוייק את המהות, ולוודא שהחוסן המותגי יחזיק מעמד בשינויים שכרוכים באופנות החולפות, גם של הטכנולוגיה וגם של האסטטיקה.

עץ אתר – מי מגדל אתרי אינטרנט?

כדי שהאתר לא יהיה עוד עץ שצומח פרא או נובל לאיטו במרחב האינטרנטי, חשוב שמעבר לאפשרות המפתה להפוך את האתר לקטלוג מוצרים שנראה יפה ומפתה, תושקע בו מחשבה מקצועית שלוקחת בחשבון התנהגות טיפוסית של בני אדם בגלישה באינטרנט, בקבלת החלטות על קניה של קהל היעד של המבקרים באתר ואת המטרות של העסק.

איזה שרות עושה אתר האינטרנט לעסק שלך?

כדי שאתר האינטרנט שלך לא יעשה לך שרות דוב, וכן יעשה לעסק שלך שרות טוב, חשוב להיות מדוייקים בתשובה לשאלה – איזה רושם להשאיר וממה באמת תרצה שהגולש יתרשם, באופן שמקדם את המטרות העסקיות של האתר?

כמה עולה אתר אינטרנט?

כשניגשים לפרוייקט של הקמת אתר אינטרנט לעסק חשוב לענות על מספר שאלות כדי להיות מסוגלים להציב רשימת דרישות מלאה – איפיון מפורט שעל בסיסו ניגשים לתכנון.

מערכת ניהול אתרי אינטרנט – קוד פתוח או קוד סגור?

מה זה בכלל קוד, למה לו להיות פתוח או סגור, ואיך זה קשור לאתר האינטרנט שלך?

Pin It on Pinterest

Share This

שתף אותי (:

אהבת?, אשמח לשיתוף ברשת

דילוג לתוכן